Backlink Nedir ?

Sys

New member
Backlink nedir ?
Bir internet sitesinden başka bir internet sitesine verilen referans bağlantılara backlink denir. Text Link, Resim BackLink ve Çıplak Backlink olmak üzere 3 ‘e ayrılır. Ayrıca nofollow ve dofollow backlink olmak üzere iki niteliği mevcuttur.

Kaliteli ve otoriter bloglardan , haber sitelerinden, dizinlerden tanıtım yazıları ve yorumlar yada kaliteli sitelerden alınan bağlantılar sitenize gerçek anlamda etki eder. Doğru tercih yapılmamış ise sitenize fayda yerine zarar verecektir. Arama sonuçlarında sıralama kaybı, manuel işlem gibi sonuçlar doğuracaktır.

Bu yazımızda siteniz için kullanabileceğiniz çeşitli backlink yöntemlerine kısa kısa değiniyoruz. Umarız faydalı olur. 2017 – 2018 ayı itibari ile yazı gözden geçirilmiş zararlı hale gelen öneriler kaldırılmış yeni öneriler eklenmiştir.

Sitenize nasıl doğal backlink kaynağı olabilecek içerikler yazarsınız ?
Yüksek otoriteye sahip siteler içeriğinize bağlantı verdiğinde, arama motoru algoritmaları içeriğinizi sonuç sayfalarında sıralarken bunu dikkate alır. Böylece güvenilir web sitelerinden ne kadar çok geri bağlantı alırsanız, arama sıralamanızın o kadar yükselebilir.

Ancak, bağlantı alabilmek için kullanıcılar içeriğinizi bulmalı ve içeriğin değerli, güvenilir ve paylaşacak kadar ilgi çekici olduğunu düşünmelidir. Bağlantı almak zor ve karmaşık olabileceğinden, HubSpot’un baclink uzmanı Irina Nica’ya göre en çok backlink kazanan blog gönderileri;

  • Orijinal verilerle desteklenen gönderiler,
  • Uzman görüşüne yer veren gönderiler,
  • “Temel Kılavuzlar” görevi gören gönderiler.

Siteye backlink veren domainler nasıl bulunur ?
Kaliteli backlink nedir diye soracak olursanız. Arama motorları tarafından doğal olarak algılanan ve otoritesi yüksek ilgili backlinkler diyebiliriz. Bu tür backlink alımı size arama sonuçlarında yükselmek olarak geri dönecektir.

Google penguen algoritması ile birlikte link satın alma ve karşılıklı link alma gibi spam saydığı işlemleri yapan siteleri filtreye soktu. Bu yüzden artık çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Her gün bir sürü siteye backlink satışı yapan çöp sitelerden uzak durun.