Webmaster Nedir ?

Sys

New member
Webmaster internette teknik bilgisiyle ön plana çıkan, internet siteleri ve web uygulamaları geliştiren uzmanlar olarak tanımlanıyor. Webmaster’lar internet ekosisteminde kullanılacak ürün veya hizmetler de üretiyor ve tüm yönetim sürecini en iyi şekilde kontrol ediyor. İngilizce kökenli olan webmaster, internet anlamındaki web ve uzman anlamındaki master kelimelerinin bir araya getirilmesinden oluşuyor.

Webmaster kavramı ilk defa 1990’ların sonuna doğru ortaya çıkıyor. Kullanılmaya başlandığı ilk dönemde internet sitesi yayınlayıp internet sitesinin bakım ve içerikleriyle ilgilenen kişi şeklinde ifade edilen webmaster’lar çevrim içi dünyanın günümüzde büyük ölçüde değişmesiyle farklı niteliklere de kavuşmuş durumda. Bunların arasında en dikkat çekici olanıysa birimler arasındaki koordinasyonu sağlamak.

İnternet sitesi, yazılım, grafik, tasarım ve içerik gibi alanların tamamında çalışan kişileri kapsayan webmaster terimi farklı birimlerde görev alan kişiler arasındaki bağlantı noktası olma işlevini de karşılıyor. Örneğin bir webmaster; tasarım, yazılım ve web site yönetimi gibi alanların tamamında hizmet verebiliyor, bu birimler arasındaki tüm koordinasyondan sorumlu tek kişi de olabiliyor.